Zapojte se


Do výzkumu výskytu a hnízdění výrečka v Česku se může zapojit kdokoliv. Stačí jen dobře poslouchat a koukat kolem sebe a postřehy nám hlásit (a to i negativní – nepřítomnost výrečka je pro nás stejně důležitá jako jeho nález). Výzkum prováděný ve městech je nenáročný a stačí po setmění obejít pár ulic, nebo jen poslouchat z otevřeného okna. Výrečky můžete vyhlížet jak v Olomouci, kde se chceme zaměřit na potvrzení jejich výskytu a případného opakovaného hnízdění, tak v jiných městech. Šance na nalezení výrečka budou pravděpodobně vyšší ve městech a vesnicích na jižní Moravě a na Hané, ale samozřejmě budeme vděční za hlášení ze všech koutů Česka.

Zatímco do „průběžného“ výrečkobraní se můžete zapojit kdykoliv a o (ne)výskytu výrečka nás informovat po celou sezónu (duben až srpen), „hromadné“ výrečkobraní proběhne pouze párkrát během sezóny a bude potřeba být ve stanovený čas na stanoveném místě. Jeho přesné datum vyhlásíme s předstihem, dobrovolníci si vyberou libovolnou lokalitu (ideálně nějakou, kde jsou pro výrečka vhodné podmínky), třeba park poblíž místa bydliště, a v určitý den a čas v něm budou obcházet a poslouchat. Na konci pustí krátkou nahrávku a počkají, jestli na ní výreček nezareaguje. Výsledky, i ty negativní, kdy žádný výreček nalezen nebyl, se pak pošlou organizátorům. Vzhledem k tomu, jak obtížné může být výrečka uvnitř zástavby nalézt (špatná slyšitelnost díky hluku, těžká lokalizace kvůli odrazům od budov), je potřeba nezaměřovat se vždy jen na jednu lokalitu, ale průběžně obcházet širší okolí a lokality střídat.

Jak ale vůbec výrečka poznat? Výreček je drobná, jen asi 20 cm velká sova hnědé barvy s černým a rezavým čárkováním a krátkými oušky na hlavě. Samec i samice vypadají stejně. Aktivní je v noci, přes den spí na větvích stromů, kde výborně splývá s podkladem a je takřka nemožné ho najít. Jeho volání zní jako „ťů“ opakované každé zhruba tři vteřiny. Poslechnout si ho můžete na nahrávce:

Výrečci se ukázali být otrlí vůči rušení – však hnízdili ve městě, kde jim pod dutinami denně proudily stovky lidí a aut. Ani každodenní přítomnost výrečkobranců a dalších pozorovatelů jim nevadila a oba páry úspěšně vyhnízdily. Přesto je ale lepší zůstat opatrný. Pokud tedy výrečky najdete, budete se jimi chtít pokochat a udělat fotografie, dbejte, prosím, na snížený hluk, nepouštějte v blízkosti dutin nahrávky hlasu výrečka a ptáky nefoťte s bleskem.

Svá pozorování můžete vkládat do veřejných databází, jako jsou Avif, eBird nebo NDOP. Pokud ani jednu databázi nepoužíváte, můžete vyplnit náš jednoduchý formulář. Pozor! I negativní pozorování („hodinu jsem chodil po okolí a výrečka neslyšel“) je pro nás cenné a budeme rádi, když nám jej pošlete.


Aktuality

Všechny aktuality